Aktaş Sonunda Açıldı
Türkiye´yle Gürcistan arasında 60 yıllık proje niteliği taşıyan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türk ve Gürcü yetkililer tarafından yapılan törenle açıldı.
Tarih: 18.10.2015 22:01:29

 Türkiye ile Gürcistan arasında 60 yıldır hayali kurulan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türk ve Gürcü bakanlar tarafından düzenlenen törenle açıldı. Açılış töreninde ilk olarak iki ülkenin milli marşları okundu. Türk ve Gürcü yetkililer ve iki ülke halkının katıldığı açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın TopçuArdahanValisi Ahmet Deniz, TOBB Başkanı Rifat HisarcıklıoğluGürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, Gürcistan ve Türkiye Büyükelçileri de katıldı.

TEMELİ 2 YIL ÖNCE ATILMIŞTI

Gümrük kapısının temelinin 2 yıl önce atıldığını belirten ve Ardahan´ın Türkiye için önemini anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kapı inşaatı sırasında Gürcistan´ın önemli derece işbirliği sergilediğini kaydetti.

"ARTIK ÇILDIR´DAN ÖTEYE YOL VAR"

Eskiden bu coğrafyanın dünyanın en zengin bir coğrafyası olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Bir yerde ticaret varsa para var, para varsa zenginlik var. ´Çıldır´dan öteye yol yok´ derlerdi, artık Çıldır´dan öteye yol var, Orta Asya´ya uzanan büyük bir zenginlik yolu var diyeceğiz bundan sonra. Çıldır Aktaş kapısından çıkınca 3 saatlik mesafede tam 17 milyon nüfus, 100 milyar dolarlık bir ekonomi var.

"100 MİLYAR DOLARLIK KAPI"

Bölgenin iki ülke için önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu: "Bu kapı 100 milyar dolarlı ekonomiye açılan bir kapı. Çıldır Aktaş Gölünün bütün bu coğrafyanın buluşma yeri, turizm merkezi haline getireceğiz. Bakanlarımız burada, yolun ihalesi hızla tamamlandı, şimdi yolun bitirilmesine ihtiyaç var. Özellikle tünellerin bitmesine ihtiyaç var. İstanbul-Tiflis 330 kilometre kısalacak. Gümrük Bakanız eğer Gümrük Müdürlüğü için söz verirlerse Gürcistan ve Türkiye için büyük bir müjde olacak" dedi.

"TÜRKİYE SINIR ATLADI"

Yeni kapılar sayesinde dünya bankası lojistik endeksinde Türkiye´nin sınır atladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bütün bunlar devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı. ´TOBB ne yapar?´ diyenlere söylüyorum, TOBB işte bunları yapar" diye konuştu.

"KOLAY TİCARET BÜYÜK TÜRKİYE DİYE ÖNÜMÜZE HEDEF KOYDUK"

Gümrük idarelerinin önemli olduğunu belirten gümrük kapılarının ülkelerin aynası olduğunu söyleyen ve Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Küresel dünyada herkes üretiyor. Muazzam bir rekabet var. Rekabet üstünlüğünü elde edenler Pazar payını yükseltiyor, ürettiğini satabiliyor. Devletlerin en önemli işleri müteşebbisin önünü açmak, engelleri kaldırmak, gümrük işlemleri dolayısıyla zaman kaybını önlemek. Bizim hükümetlerimiz bu mantıkla çalıştı. İşte örneklerinden birisi kapıların modernizasyonu.

"GÜMRÜK HİZMETLERİ HIZLI VE GÜVENLİ OLACAK"

Ticaretin en kolay yapıldığı ülkenin Türkiye olacağını söyleyen Yazıcı: "Gümrük hizmetleri hızlı ve güvenli olacak. Modern çağda çok değişik yöntemler kullanılıyor. ´Kolay ticaret büyük Türkiye´ diye önümüze hedef koyduk, Türkiye´yi ticaretin en kolay yapıldığı ülke halene getirmek oldu hedefimiz hükümetler olarak. Dünyada gümrük hizmetleri için nerede modern biz araç gereç üretilmişle o teknolojinin kazanımını sağladık" şeklinde konuştu.

"ARDAHAN´IN 60 YILLIK HAYALİ"

Tiflis ve Azerbaycan´a karayolu ile olan mesafenin kısalacağını, Sarp Kapısının yoğunluğunun bir kısmının Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısına yöneleceğini kaydeden ArdahanValisi Ahmet Deniz, "Bugün açacak olduğumuz gümrük kapısının ülkemiz ihracatının artışına önemli katkılar sunacaktır. İlimizde gerçekleştirilen çok önemli yatırımlarda olduğu gibi Ardahanımızın 60 yıllık hayalinin gerçekleşeceği Aktaş Gümrük Kapısının açılması için emeği geçenlere Ardahanlılar adına şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

"YILANIN BELİ KIRILDI"

Konuşmasında terörle mücadelesine değinen ve bu savaşın Türk-Kürt kavgası olmadığının altını çizen Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Bölücü terörle mücadele ediyoruz ama şunu müjdelemek istiyorum, yılanın beli kırıldı, kafa ile gövde ayrıldı. 1 Kasım´da iradenizi istikrardan yana kullanırsanız kafası ayrı, kuyruğu ayrı ezilecek. Bu kavga bir Kürt-Türk kavgası asla değildir." dedi.

"ONLARI DOĞDUKLARI YERE GÖMECEĞİZ"

Çanakkale´ye vurgu yapan Topçu: "Onları doğdukları yere gömeceğiz inşallah. Savaş bölücü terör örgütü ile değil, dün Çanakkale´de savaştıklarımızla. İçeride ve dışarda vatan, bayrak, din düşmanları bir araya geliyorlar, sizlerde dün Anafartalar´da nasıl bir araya geldiyseniz, bugünde sandıkta bir araya geleceksiniz" ifadelerini kullandı.

"BARIŞ, MUTLULUK VE HUZUR GETİRSİN"

Açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısının kardeşliğinin de güçlendireceğini belirten Bakan Topçu, "Bu kapının açılışı ülkemize ve milletimize hayırlı olsun, dünyaya barış, mutluluk vehuzur getirsin. Bu tür hizmetlerin sayısı artsın" açıklamasında bulundu.

"ANAHTAR ROL ÜSTLENİYOR"

Konuşmasına Ankara´da yaşanan terör saldırısında Türk halkına baş sağlığı dileyerek başlayan Gürcistan Maliye Bakanı Nodar Khaduri, 2 sene önce Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısının temel atma törenine de katıldığını kaydederek, söz konusu gümrük kapısının bir anahtar rolü üstelendiğini söyledi.

"SINIRLAR AYIRIYOR AMA GÜMRÜKLER BİRLEŞTİRİYOR"

Bölgenin bir ticaret üssü olacağını ifade eden Gürcü Bakan Khaduri, "Sınırlar ayırıyor ama gümrükler birleştiriyor. Ticari ve ekonomik büyümeye ortaklaşa katkıda bulunmamızı gümrük kapılarını ortaklaşa yönetmemiz lazım. Güç birliktedir. Ortaklaşa birçok olumlu işleri gerçekleştireceğimizi, ekonominin büyümesine katkıda bulanacağımızı umut ediyorum. Çıldır-Aktaş kapısı çok önemli bir kapı haline gelecek" dedi.

"78 MİLYONUN HEPSİ ŞEHİT OLMAYA HAZIR"

Açılışı yapılan gümrük kapısının her iki ülkeye ve bölgeye hayırlı olmasını dileyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Dağlıca´da terör saldırısı sonrasında 3 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, "Dağlıca bizim yüreğimizi dağlar ancak, 78 milyonun hepsi şehit olmaya hazır. Bir tek nefer kalana kadar bu mücadele devam edecek. Dağlıca´ya gidecek binlerce evladımız var" diye konuştu.

"AZERBAYCAN´A YOLUMUZ 200 KM KISALIYOR"

Hangi ülke dış ticarette söz sahibi ise dünyada başka alanlarda da söz sahibi olduğunu altını çizen Bakan Aşçı, "Hedeflerimize ulaşmak için dünyadaki en iyi örnekleri ülkemizi getirmeye çalışıyoruz. Gümrük sistemlerimizi basitleştirmeye çalışıyoruz, bunu yaparken asla güvenlikten taviz vermiyoruz. Etkin verim ve değer odaklı bir istem oluşturmak için insan odaklı yöntemi ortaya koyuyoruz. Çağın gerekleri ne ise bakanlık hizmetlerimize yansıtmaya çalışıyoruz. Bu kapımız bizim Gürcistan ile üçüncü kapımız. BuradanAzerbaycan´a yolumuz 200 kilometre kısalıyor."

"GÜMRÜK KAPILARI BİR ÜLKENİN AYNASIDIR"

TOBB´la yaptıkları işbirliklerine değinen Aşçı: "Bu kapı ile Rusya´ya erişim 130 kilometre daha kısalacak. Gümrük kapıları bir ülkenin aynasıdır. Biz TOBB ile yaptığımız işbirliği ile bütün kapılarımızı yenilemeye gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ KURMAK İÇİN SİZDEN BAZI ŞEYLER İSTİYORUM"

Türkiye´nin 2002 yılından bugüne kadar yaşadığı ekonomik büyümeye yönelik rakamlar veren Bakan Aşçı, kendisinden Ardahan´a gümrük müdürlüğü kurulması talebine de değinerek, "Ardahan benden gümrük istiyor, bende Ardahan´da bazı şeyler istiyorum. Bizim gümrük müdürlüğü kurmak için bir sınırlamamız yok. Bunu kurmak için sizin ithal edilecek malınız olması lazım. Yeter ki siz bunu yapın. Siz yarın 100 milyon dolarlıkihracat yapıyorsanız biz yarın kuruyoruz gümrük müdürlüğünü" ifadelerini kullandı.


Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Aktaş Sonunda Açıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çetin Demirci güven tazeledi
Çetin Demirci güven tazeledi
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası´nın 5 meslek grubunda 14 meclis üyesinin belirlendiği seçimler gerçekleştirildi.
Vergi rekortmenlerine teşekkür belgesi
Vergi rekortmenlerine teşekkür belgesi
Vergi rekortmenlerine teşekkür belgesi
ATSO Başkanı Demirci Çıldır´ı ziyaret etti
ATSO Başkanı Demirci Çıldır´ı ziyaret etti
ATSO Başkanı Demirci Çıldır´ı ziyaret etti
Ardahanlı Çiftçiye 9,9 Milyon Lira Mazot Desteği
Ardahanlı Çiftçiye 9,9 Milyon Lira Mazot Desteği
Ardahan´da 12 bin üreticiye mazot desteği sağlandığı ve 9,9 milyon lira ödeme yapıldığı bildirildi.
Vali Bilmez, Vergi haftası etkinlikleri kapsamında esnaf ile bir araya geldi
Vali Bilmez, Vergi haftası etkinlikleri kapsamında esnaf ile bir araya geldi
Vali Bilmez, Vergi haftası etkinlikleri kapsamında esnaf ile bir araya geldi
Çıldır İlçe Mal Müdürü Kalın´dan Vergi Haftası mesajı
Çıldır İlçe Mal Müdürü Kalın´dan Vergi Haftası mesajı
Çıldır İlçe Mal Müdürü Kalın´dan Vergi Haftası mesajı
Gürcistan´a Gidecek Sürücülere "Zorunlu Trafik Sigortası" Uyarısı
Gürcistan´a Gidecek Sürücülere "Zorunlu Trafik Sigortası" Uyarısı
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, "1 Mart´tan itibaren Gürcistan topraklarında bulunan ve yabancı ülkede kayıtlı motorlu taşıtlara zorunlu trafik sigortası uygulaması başlayacak.
Vodafone ve Huawei´den 5G işbirliği
Vodafone ve Huawei´den 5G işbirliği
Vodafone ve Huawei 5G´de ilk aramayı gerçekleştirildi
ATSO Başkanı Demirci: "Büyük marketler, esnafı göçe zorluyor"
ATSO Başkanı Demirci: "Büyük marketler, esnafı göçe zorluyor"
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, ´´Ardahan ve ilçelerinde açılan büyük ulusal marketler ilin sadece ekonomik yapısını değil sosyal yapısını da etkiliyor.
Cazibe Merkezleri Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Ardahan´da yapıldı
Cazibe Merkezleri Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı Ardahan´da yapıldı
Ardahan Valisi İbrahim Özefe ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Serhat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Cazibe Merkezleri Programı” tanıtım ve değerlendirme toplantısına katıldı.
Evliyaoğlu: "Kar altında kışlatma, arının ömrünü uzatıyor"
Evliyaoğlu: "Kar altında kışlatma, arının ömrünü uzatıyor"
Evliyaoğlu: "Kar altında kışlatma, arının ömrünü uzatıyor"
ATSO üyelerine düşük faizli kredi
ATSO üyelerine düşük faizli kredi
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Vakıflar Bankası arasında oda üyelerine uygun faiz oranları ve ödeme koşullarıyla kredi verilmesini öngören protokol düzenlenen törenle imzalandı.
 Göle kaşarı, lezzeti ve kalitesi ile adından söz ettiriyor
Göle kaşarı, lezzeti ve kalitesi ile adından söz ettiriyor
Ardahan´da yıllarca küçük işletmelerde geleneksel yöntemlerle yapılıp iç pazara sunulan Göle kaşarı, son 20 yıldır özelliklerinden taviz verilmeden modern mandıralarda hazırlanıyor.
DAP projeleri izleme ve değerlendirme toplantısı Ardahan´da yapıldı
DAP projeleri izleme ve değerlendirme toplantısı Ardahan´da yapıldı
Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında Ardahan´da hayata geçen ve yapılması planlanan projelerle ilgili izleme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.
ATSO Başkanı Demirci: "2 ay içinde Ardahan´a sınır ticaret merkezini açılıyor"
ATSO Başkanı Demirci: "2 ay içinde Ardahan´a sınır ticaret merkezini açılıyor"
ATSO Başkanı Demirci: "2 ay içinde Ardahan´a sınır ticaret merkezini açılıyor"
Oda Başkanlarından darbe girişimine karşı ortak bildiri
Oda Başkanlarından darbe girişimine karşı ortak bildiri
Oda Başkanlarından darbe girişimine karşı ortak bildiri
´Ardahan Yatırım Konferansı´ başladı
´Ardahan Yatırım Konferansı´ başladı
´Ardahan Yatırım Konferansı´ başladı
 ARDAHAN´DA ´YATIRIM´ KONULU KONFERANS DÜZENLENECEK
ARDAHAN´DA ´YATIRIM´ KONULU KONFERANS DÜZENLENECEK
ARDAHAN´DA ´YATIRIM´ KONULU KONFERANS DÜZENLENECEK
SINIR TİCARET MERKEZİ YÜKSELİYOR
SINIR TİCARET MERKEZİ YÜKSELİYOR
SINIR TİCARET MERKEZİ YÜKSELİYOR
Ardahan Balı Markalaşma Yolunda
Ardahan Balı Markalaşma Yolunda
Ardahan Balı Markalaşma Yolunda
AK Parti Çıldır Teşkilatı Aktaş´ı Ziyaret Etti
AK Parti Çıldır Teşkilatı Aktaş´ı Ziyaret Etti
AK Parti Çıldır Teşkilatı Aktaş´ı Ziyaret Etti
SERKA Yönetim Kurulu Ardahan´da toplandı
SERKA Yönetim Kurulu Ardahan´da toplandı
SERKA Yönetim Kurulu Ardahan´da toplandı
Kapu: “Bölge illeri, jeopolitik önemi giderek artan bir merkez haline geliyor”
Kapu: “Bölge illeri, jeopolitik önemi giderek artan bir merkez haline geliyor”
Kafkasya-Orta Asya Dış Ticaret ve Lojistik Kongresi´nde konuşan SERKA Genel Sekreteri Kapu, Bölge illerinden geçen enerji ve demiryolu hatlarının tamamlanmasıyla Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin Kafkasya, Asya ve Ortadoğu için köprü görevi göreceğini söyledi
Aktaş Gümrük Kapısı  Pazar günü açılıyor
Aktaş Gümrük Kapısı Pazar günü açılıyor
Aktaş Gümrük Kapısı Pazar günü açılıyor
9 KISIM 22 KALEM MUHTELİF KIRTASİYE MALZEMESİ ALIMI 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
9 KISIM 22 KALEM MUHTELİF KIRTASİYE MALZEMESİ ALIMI 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
9 KISIM 22 KALEM MUHTELİF KIRTASİYE MALZEMESİ ALIMI 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
AKARYAKIT SATIN ALINACAKTIR ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI - DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
AKARYAKIT SATIN ALINACAKTIR ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI - DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
AKARYAKIT SATIN ALINACAKTIR ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI - DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
ORMAN ENVALİ BOLYLAMA VE MESAHA İLE MUHTELİF BÖLMELERDE SİLVİKÜLTÜREL BAKIM HİZMETLERİNİN TEKNİK DENETİM VE KONTROLÜ DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINACAKTIR ARDAHAN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ
ORMAN ENVALİ BOLYLAMA VE MESAHA İLE MUHTELİF BÖLMELERDE SİLVİKÜLTÜREL BAKIM HİZMETLERİNİN TEKNİK DENETİM VE KONTROLÜ DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINACAKTIR ARDAHAN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ
ORMAN ENVALİ BOLYLAMA VE MESAHA İLE MUHTELİF BÖLMELERDE SİLVİKÜLTÜREL BAKIM HİZMETLERİNİN TEKNİK DENETİM VE KONTROLÜ DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINACAKTIR ARDAHAN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ
AĞAÇLANDIRMA VE EROZYON KONTROLU HİZMETİ ALINACAKTIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-ARDAHAN DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
AĞAÇLANDIRMA VE EROZYON KONTROLU HİZMETİ ALINACAKTIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-ARDAHAN DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
AĞAÇLANDIRMA VE EROZYON KONTROLU HİZMETİ ALINACAKTIR ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-ARDAHAN DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. ARDAHAN İCRA DAİRESİ
T.C. ARDAHAN İCRA DAİRESİ
T.C. ARDAHAN İCRA DAİRESİ 2018/2744 ESAS
ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARSA SATIŞ İLANI
ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARSA SATIŞ İLANI
ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARSA SATIŞ İLANI
İLAN ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
İLAN ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
İLAN ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR 25 İNCİ HD.TUG.K.LIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
ARDAHAN MERKEZ REKABET KURUMU FEN LİSESİ ONARIM İŞİ ARDAHAN ÖZEL İDARESİ PLAN PROJE YATIRIM VE İNŞAAT MÜDÜRLÜĞÜ
ARDAHAN MERKEZ REKABET KURUMU FEN LİSESİ ONARIM İŞİ ARDAHAN ÖZEL İDARESİ PLAN PROJE YATIRIM VE İNŞAAT MÜDÜRLÜĞÜ
ARDAHAN MERKEZ REKABET KURUMU FEN LİSESİ ONARIM İŞİ ARDAHAN ÖZEL İDARESİ PLAN PROJE YATIRIM VE İNŞAAT MÜDÜRLÜĞÜ
ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ BETON SANTRALİ ALIMI VE KURULUMU İŞİ MAL ALIMI ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ İŞLETME VE İŞTİRAKLER MÜDÜRLÜĞÜ
ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ BETON SANTRALİ ALIMI VE KURULUMU İŞİ MAL ALIMI ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ İŞLETME VE İŞTİRAKLER MÜDÜRLÜĞÜ
ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ BETON SANTRALİ ALIMI VE KURULUMU İŞİ MAL ALIMI ARDAHAN İL ÖZEL İDARESİ İŞLETME VE İŞTİRAKLER MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI
T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI
T.C. SERHAT KALKINMA AJANSI
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
ARDAHAN İCRA DAİRESİ
TÜM İLANLAR
DOLAR
5.5274
EURO
6.2630
ALTIN
0
BIST
0
 
SİYASET
GÜNCEL
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
VALİLİK
BELEDİYE
DERNEKLER
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi